Dlaczego warto diagnozować i leczyć ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest zaburzeniem, które od wczesnego dzieciństwa przysparza wiele trudności i daje znaczny dyskomfort psychiczny. Pacjenci nie zdając sobie sprawy skąd ich dysfunkcja popadają w depresję, miewają stany lękowe, sięgają po używki różnego rodzaju by złagodzić objawy zaburzenia.

Psychiatra - dr n. med. Marta Cholewicka

W zależności od stopnia nasilenia objawów, a także od podtypu zaburzenia symptomy ADHD odciskają piętno na wielu aspektach aktywności życiowej pacjenta. Badania potwierdzają, że ADHD powoduje długofalowe negatywne skutki. Dowiedziono, iż w przypadku osób cierpiących na ADHD istnieje zazwyczaj niższe prawdopodobieństwo zawiązania i utrzymania satysfakcjonującej relacji partnerskiej i znalezienia zatrudnienia. u pacjentów widoczna jest również negatywna ocena własnego zdrowia, niższe poczucie wartości, negatywne postrzeganie swojej przyszłości,co często skutkuje stanami lękowymi i depresyjnymi. Wzrasta ryzyko uzależnienia od nikotyny, alkoholu, narkotyków, ryzyko zachowań antyspołecznych, w tym aktywności kryminalnej. 

Częściej występuje u tych osób osobowość dyssocjalna i osobowość borderline. 

Ponad połowa badanych w Europie przyznaje, że ADHD wpływa negatywnie na ich zdrowie, karierę zawodową, samoocenę, życie osobiste, relacje z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami. 80% pacjentów z ADHD cierpi na schorzenia współistniejące natury psychiatrycznej min. zaburzenia depresyjne, lękowe, zaburzenia osobowości. 


Jakość życia pacjentów a ADHD jest wyraźnie obniżona. 

  • Objawy ADHD często utrudniają zdobycie osiągnięć naukowych i zawodowych adekwatnych do możliwości intelektualnych. Osoby z ADHD częściej powtarzają klasy lub zostają zawieszone w prawach ucznia, znacznie rzadziej kończą szkołę średnią i aplikują na studia. Częściej skarżą się na opóźnienie rytmu okołodobowego, co prowadzi do chronicznych problemów ze snem, ponadto z większą częstotliwością prowadzą ryzykowne życie seksualne.
  • Kolejny poważny problem stanowi fakt, że młodzi dorośli z ADHD częściej powodują wypadki na drodze a to co zachęca do leczenia to fakt, iż wśród mężczyzn poddanych leczeniu farmakologicznemu ryzyko wypadku samochodowego spadło o 58%. Niepokojące są dane, które wskazują, iż występowanie ADHD wiąże się z dwukrotnie większym ryzykiem wypadku śmiertelnego i czterokrotnie większym ryzykiem śmierci samobójczej niż w populacji ogólnej. 
  • Czasami dorosły cierpiący na ADHD może pozornie nie wyróżniać się na tle otoczenia, jednak w rzeczywistości pokonywanie własnych deficytów i słabości, takich jak niepokój, stałe wewnętrzne napięcie, problemy z organizacją pracy, niestabilność nastroju, impulsywność w relacjach społecznych i częstokroć mierzenie się z odrzuceniem społecznym, wymaga wydatkowania nadmiernej ilości energii psychicznej, co ma służyć przystosowaniu się do wymogów otoczenia i poprawnemu funkcjonowaniu.

Jak wygląda proces diagnozy ADHD w BalancedMed?

Badanie psychiatryczne zwykle zajmuje 2 spotkania diagnostyczne. W wyjątkowych sytuacjach psychiatra może zalecić trzecie spotkanie/wizytę lekarską. 

Każde ze spotkań trwa 60 minut.


Diagnoza ADHD – pierwsze spotkanie

Pierwsze spotkanie obejmuje dokładny wywiad chorobowy, także dotyczący dzieciństwa, okresu młodzieńczego. Psychiatra może zapytać o przebieg porodu i ewentualne jego powikłania, choroby wieku dziecięcego, wczesnodziecięcy rozwój psychoruchowy, dlatego przed wizytą warto o te informacje zapytać rodziców. Wskazane by zabrać ze sobą dostępną z tego okresu dokumentację medyczną, książeczki zdrowia dziecka, świadectwa szkolne i inne ewentualne zaświadczenia wskazujące na funkcjonowanie w okresie dziecięcym i młodzieżowym. 

Podczas tego spotkania psychiatra zbiera także wywiad dotyczący aktualnych dolegliwości i trudności w funkcjonowaniu, dotychczasowego leczenia, przyjmowanych leków, wykluczy bądź potwierdzi współchorobowość dotyczy to zaburzeń nastroju, osobowości, zaburzeń lękowych oraz uzależnień.

Otrzymacie Państwo wykaz badań, które należy wykonać aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny objawów oraz zlecenie na badania testem DIVA 5.0 oraz MOXO. 

Diagnoza ADHD – drugie spotkanie

Drugie spotkanie odbywa się po wykonaniu zleconych badań i testów.

Podczas badania przeanalizowane i omówione zostaną wyniki testów psychologicznych, jak również badań dodatkowych. 

Postawiona zostaje diagnoza a w przypadku potwierdzenia występowania ADHD omówione zostaje leczenie oraz wdrożona farmakoterapia. Lekarz psychiatra szczegółowo omówi zastosowane leczenie z uwzględnieniem przede wszystkim ewentualnych działań niepożądanych i postępowania w przypadku ich wystąpienia. 

Otrzymacie Państwo materiały edukacyjne dotyczące stosowanego leczenia.

Każdy z Państwa podpisuje zgodę na leczenie farmakologiczne. 

Diagnoza ADHD – wizyty kontrolne

Kontrolne wizyty odbywają się w następującym harmonogramie:

  • Pierwsza kontrolna wizyta po miesiącu od wdrożenia farmakoterapii lub natychmiast w przypadku wystąpienia nietolerancji leczenia. Ma na celu indywidualne dobranie dawki leku i ustalenie ostatecznego dawkowania.
  • Kolejne wizyty kontrolne odbywają się zwykle co 3 miesiące i mają na celu ocenę postępów leczenia i ocenę jego bezpieczeństwa. 


Równolegle z leczeniem farmakologicznym otrzymacie Państwo informację dotyczącą form leczenia poza farmakologicznego.


Leczenie ADHD

Leczenie ADHD, zarówno farmakologiczne, jak i wszelkie oddziaływania psychologiczne/psychoterapeutyczne pozwalają pacjentom na odzyskanie podstawowego komfortu życia, budowanie satysfakcjonujących relacji społecznych, realizację planów zawodowych. Już sama diagnoza pozwala poczuć ulgę psychiczną i odrzucić towarzyszące latami przekonanie „coś ze mną nie tak”. Wiedza na temat rozpoznania daje możliwość profesjonalnego leczenia. 

Centrum Diagnozy i Terapii ADHD u dorosłych

Nigdy nie jest zbyt późno aby podjąć terapię, zarówno farmakologiczną, jak i w formie oddziaływań psychoterapeutycznych.

Umów się na wizytę